ביטוח חובה לרכב אספנות

השווי הכספי הגבוה והמצב המכאני של רכב אספנות מייקרים את פוליסת הביטוח. עם זאת, ניתן לרכוש ביטוח חובה וביטוח רכב אספנות בפוליסת צד ג' בלבד כדי לכסות את אחריות המבוטח לנזקי רכוש שנגרמו על ידי הרכב המבוטח לצד שלישי בשל תאונה, התנגשות או התהפכות.

תמונה של מחשבון וטפסי ביטוח לרכב אספנות

כיצד מוגדר רכב אספנות?

רכב אספנות, כהגדרתו בתקנות התעבורה, הוא רכב שיוצר לפני 30 שנה ומעלה. זה יכול להיות כל סוג של רכב, מרכב פרטי ועד רכב מסחרי, כל עוד משקלו הכולל אינו עולה על 12,000 ק"ג והוא רשום כרכב אספנות ברישיון שלו. 

מה מיוחד ברכב אספנות?

ישנן הטבות והגבלות מובהקות החלות על סוגי רכב אלו, שונים מאלה החלים על סוגים אחרים. לדוגמה, על בעל הרכב להתקין לוחית זיהוי שכותרתה "רכב אספנות". כמו כן, חל איסור להפעיל את רכב האספנות בשעות השיא בימי חול, במיוחד בין 7 ל-9 בבוקר. לאוטובוס הרשום כרכב איסוף אסור להסיע יותר משישה נוסעים. מנגד, ההטבות כוללות דמי ביטוח חובה מוזלים בהשוואה לרכבים שאינם אספנים.

איך כדאי לתחזק רכב אספנות בישראל?

קהילת אוספי הרכב הישראלית תוססת ופעילה, עם מועדונים שונים שהוקמו כדי להעלות את המודעות להיסטוריית הרכב, לשמש מוקד לנושאי איסוף מכוניות וליצור מפגשים חברתיים סביב עניין משותף זה. מועדונים אלה מפרסמים לעתים קרובות מגזינים מיוחדים ומארגנים טיולים אך ורק למכוניות אספנות.

הבדלים בין חבילות ביטוח לרכבי אספנות

  • חבילת מקיף כוללת לרוב ביטוח חובה שתונפק לפי חוק זכאי רכב אספנות עם כיסוי טוטאל-לוס וכיסוי צד שלישי בגבולות אחריות של כ-200-300 אלף ש"ח למקרה ותקופה.
  • לשם השוואה, חבילת בסיס כוללת רק ביטוח חובה, ביטול השתתפות עצמית וביטוח לנהגים מעל גיל 24 עם אפשרות להנחה לנהגים מעל גיל 30.

מהו ביטוח לרכב אספנות ואיך בוחרים אותו?

ביטוח רכב אספנות חובה על כל כלי רכב בישראל המיועדים לנסיעה על הכביש. ביטוח החובה לרכב מעניק כיסוי לפגיעות גוף שונות שנגרמו לנהג, לנוסעים או להולכי רגל בעקבות השימוש ברכב. עם זאת, ביטוח רכבי אספנות אלו כרוך לרוב בבחירה בביטוח צד ג' והשלמתו בכיסויים נוספים והרחבות בשל הקושי כאמור בקבלת ביטוח מקיף. ביטוח מסוג זה צריך להיות מותאם באופן אידיאלי למצב הרכב וכן לצרכי הנהג.

מה משפיע על מחיר ביטוח רכב אספנות?

עלות ביטוח רכב אספנות משתנה בהתאם למספר פרמטרים, לרבות יצרן ודגם הרכב, שנת ייצורו והשימוש המיועד לו (פרטי או מסחרי). המחיר הסופי תלוי גם בהיקף הכיסוי בפוליסה, התוספות השונות שנבחרו ועוד. ראוי לציין שהעלות של ביטוח חובה וביטוח צד ג' לרכבי אספנות היא בדרך כלל זולה יותר בהשוואה לזו של מכוניות רגילות.

איך שומרים על רכב אספנות?

לאור הערך הגבוה, העיצוב הייחודי והנדירות של רכבי אספנות, הם עומדים בפני סיכונים מוגברים לנזק עקב גניבה, פריצות ומעשי ונדליזם. לכן, מומלץ להשקיע במערכות מיגון איכותיות כמו מערכות זיהוי או קודנים. כמו כן, לרוב מדובר בהשקעה משתלמת שמוזילה את עלות הפרמיה: כאשר חברת הביטוח מקבלת דיווח על כך שקיימות מערכת מיגון ברכב היא עשויה להתחשב בזה ולהוזיל את מחיר הביטוח.

מה בודקים לפני שבוחרים פוליסת ביטוח לרכב אספנות?

כאשר בוחנים ביטוח לרכב אספנות, חשוב להסתכל מעבר למחיר הסופי של הפוליסה. יש לבחון היטב את הכיסויים השונים, סכום ההשתתפות העצמית והתאמת הביטוח לצרכים האישיים. בין אפשרויות הביטוח הקיימות ניתן למצוא את פוליסות מיוחדות המעניקות ביטוח חובה המכסה נזקי גוף הנובעים משימוש ברכב. בנוסף, חלק מחברות הביטוח מציעות ביטוח צד ג' במיוחד לרכבי אספנות עם תנאים מורחבים ופרמיה אטרקטיבית. ביטוח מסוג זה מכסה את אחריות המבוטח לנזק לרכוש שנגרם לצד שלישי עקב תאונה, התנגשות או התהפכות.

מה ההבדל בין רכב אספנות לסתם רכב ישן?

מכיוון שמכוניות אספנות הן חלק בלתי נפרד מחייהם של בעליהם, לעתים קרובות מושקעות השקעות ניכרות בתחזוקתן ובשיפורן, כאשר חלק מהחובבים משקיעים יותר ברכבים הקלאסיים הללו מאשר במכונית חדשה לגמרי. עם זאת, בהתחשב בגילם, הם נופלים בדרך כלל תחת הקטגוריה הכללית של "מכוניות ישנות", מה שהופך את הביטוח המקיף לבלתי מעשי למדי בשל האתגר של רכישת חלקי חילוף.

הצעה לביטוח בעד 50% הנחה!

שאלות תשובות

כיצד מוגדר רכב אספנות בתקנות התעבורה?

צפה בתשובה

רכב אספנות מוגדר כרכב שיוצר לפני 30 שנה ומעלה, שמשקלו הכולל אינו עולה על 12,000 ק"ג והוא רשום כרכב אספנות ברישיון שלו.

מהן חלק מההגבלות החלות על רכבי אספנות בישראל?

צפה בתשובה

רכבי אספנות חייבים להיות בעלי לוחית זיהוי מתאימה.

איזה סוג ביטוח מתקבל בדרך כלל לרכבי אספנות ומדוע?

צפה בתשובה

רכבי אספנות מבוטחים לרוב בביטוח צד ג', אולי בתוספת כיסויים והרחבות. ביטוח מקיף הוא מאתגר להשגה עקב הקושי להשיג חלקי חילוף לרכבים ישנים אלו.

אילו גורמים משפיעים על עלות ביטוח רכב אספנות?

צפה בתשובה

לרבות יצרן ודגם הרכב, שנת ייצור, שימוש מיועד (פרטי או מסחרי), היקף הכיסוי בפוליסה והתוספות הנבחרות.